Home Aktualności
BIP

Czujnik jakości powietrza

Wartość PM2.5

PM2.5

Wartość PM10

PM10


Kalendarz
April 2024
SMTWTFS
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Aktualności

Warsztaty

            W dniu 11 grudnia wydawnictwo Nowa Era przeprowadziła w naszej szkole warsztaty edukacyjne dla nauczycieli i rodziców.

Nauczyciele mogli sobie przypomnieć „Jak zadawać pytania, by dzieci odpowiadały?”, a rodzice dowiedzieli się „Jak odpowiadać na pytania?”

Warsztaty poprowadzili Marzena Kostecka i Jacek Malus.

 

Wycieczka

            Dzięki Fundacji Navegadores i wydawnictwu Nowa Era uczniowie klas IV – VI odwiedzili Kraków. Wycieczka, która odbyła się w dniach 27 i 28 listopada, była w całości sponsorowana przez organizatorów.

W pierwszym dniu pod opieką p. I. Słomińskiej i P. A. Szokalskiej oraz wolontariuszy Fundacji nasi uczniowie zwiedzili Muzeum Lotnictwa. Poznali historię lotnictwa i mogli się przekonać czy posiadają predyspozycje do latania.

W podziemiach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa poznali średniowieczny Kraków. Jest to wystawa interaktywna, można więc było usłyszeć, powąchać i dotknąć niektóre eksponaty. Na koniec uczniowie obejrzeli animowany film o Kraku i smoku.

Dzień drugi zaczął się od intensywnego wysiłku fizycznego. Uczniowie wspinali się w centrum wspinaczkowym Avatar. Znajduje się tam najwyższa sztuczna ściana wspinaczkowa w Polsce zwana pieszczotliwie Mamutem. Solidna rozgrzewka, trochę lęku, a przede wszystkim dużo nauki zapewniły niezapomniane wrażenia.

Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na wysiłek umysłowy.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim uczniowie dowiedzieli się „Jak myje mydło?” Warsztaty zakończyły się robieniem olbrzymich baniek mydlanych (dostaliśmy nawet przepis). Młodsze dzieci poznały proces trawienia, a starsze zapoznały się z budową DNA.

            Wycieczka była niezwykle interesująca i pełna radości.

Serdecznie dziękujemy wolontariuszom i Fundacji.

Zdjęcia z naszej wyprawy znajdują się na:

http://www.edubudzik.pl/ekspedycje-naukowe/blog-wolontariuszy/10-ekspedycje-naukowe/13-galeria-ekspedycji#8

 

Bezpiecznie z policją…

22 listopada mł.asp. Piotr Fatyga z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie odwiedził uczniów w Szkole Podstawowej w Żelisławicach. Uczył dzieci klas I–III bezpiecznych zachowań na drodze oraz bezpieczeństwa podczas pobytu w domu, jak i w kontakcie z nieznajomymi. Towarzyszyła mu maskotka świętokrzyskiej policji Koziołek Spoko. Funkcjonariusz opowiedział i pokazał dzieciom, jakie znaki drogowe oznaczają przejście dla pieszych oraz jak zachowywać się podczas przechodzenia przez jezdnię. Przypomniał również, jak bardzo ważne jest noszenie elementów odblaskowych oraz jak należy się zachować, gdy zostaniemy sami w domu, czy zaczepi nas nieznajomy.

Uczniowie pod opieką policjanta oraz w towarzystwie Koziołka Spoko ćwiczyli, prawidłowe i bezpieczne przechodzenie przez jezdnię. Dzieci otrzymały od policjanta opaski odblaskowe oraz książeczki o bezpieczeństwie „Droga i Ja”.

 

SZKOŁY ODKRYWCÓW TALENTÓW

            Miło nam poinformować, że nasza szkoła otrzymała certyfikat Szkoły Odkrywców Talentów. Jest to świadectwo, że potrafimy we właściwy sposób wykorzystać potencjał naszych uczniów. Jesteśmy jedyną taką szkołą w powiecie włoszczowskim.

Akcja promocyjna Szkół Odkrywców Talentów odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Zapraszamy na stronę http://www.ore.edu.pl/odkrywamytalenty, gdzie w zakładce Mapy SOT i MOT można odnaleźć naszą szkołę.

 

Andrzejki

            W czwartek - 21 listopada, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa.

Były wróżby, dobra muzyka i świetna zabawa. Nauczyciele czuwali nad bezpieczeństwem uczniów, a muzykę zapewnił p. D. Grzesik.

Oby wszystkie dobre wróżby spełniły się w Nowym Roku.

 

 

"Śniadanie daje moc".

 

8 listopada 2013 roku uczniowie pierwszej, drugiej i trzeciej  klasy przystąpili do akcji " Śniadanie daje moc".W tym dniu dzieci wraz  z wych. przygotowały śniadanie z przyniesionych przez siebie różnych zdrowych produktów. Z wielkim zapałem zabrali się do pracy.
Samodzielnie pokroili rożnie warzywa i sery. Potem układali kolorowe kanapki w postaci różnych zwierzątek. Przygotowali również owocową sałatkę. Uczniowie z wielki m apetytem spożywali przygotowane śniadanie. Stwierdzili, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, bo mają siłę i do zabawy, i do nauki. Była to praktyczna lekcja poznania zasad zdrowego odżywiania.

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

Ślubowanie

W dniu 30.10.2013 r. w Szkole Podstawowej w Żelisławicach odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Uroczystość uświetnił swoją obecnością Wójt Gminy Sławomir Krzysztofik. Dzieci wykazały się wiedzą i umiejętnościami. Pięknie śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Podczas uroczystości pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie, a następnie Dyrektor Szkoły pani Grażyna Kowalik pasowała pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Żelisławicach.

 

LAS WOKÓŁ NAS

Nadleśnictwo Koniecpol rozstrzygnęło konkurs fotograficzny „Las wokół nas”. Nadesłano 250 prac.

            Pierwsze miejsce w kategorii szkoła podstawowa zajęła praca naszego ucznia Kamila Białego pt. „Marzenie”.

Galerię prac można obejrzeć na: http://www.lasy.com.pl/web/koniecpol/konkurs

 

PRZYRODA POWIATU WŁOSZCZOWSKIEGO W PROMIENIACH LATA

Zespół Placówek Oświatowych nr 2 we Włoszczowie współorganizował ze Starostwem Powiatowym we Włoszczowie konkurs fotograficzny „Przyroda powiatu włoszczowskiego w promieniach lata”.

Spośród 160 nadesłanych prac wyróżniono również pracę naszej uczennicy – Angeliny Świtały z klasy 6. Wręczenie nagród odbyło się 30 października w Starostwie Powiatowym. Opiekunowie otrzymali dyplomy z podziękowaniami.

 

Edukacja ekologiczna dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach na rok 2014

P. E. Młyńczyk przygotowała plan edukacji ekologicznej dla naszej szkoły na rok 2014. Nasze propozycje zostaną wydrukowane w specjalnej broszurze pt. „Edukacja ekologiczna dla województwa świętokrzyskiego na rok 2014” oraz opublikowane na portalach internetowych Urzędu Marszałkowskiego i Wrotach Świętokrzyskich. Cała akcja odbywa się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego -  Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

miesiąc

nazwa imprezy

organizator

współorganizator

rodzaj imprezy

styczeń

Zbiór baterii.

 

Firma REBA

s. z.o.o.

 

Koło ekologiczne 

SP Żelisławice

konkurs

 

Dokarmianie ptaków.

Koło ekologiczne

Przedszkole

warsztaty

Temat – Klimat.

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Warszawie

SP Żelisławice

warsztaty

marzec

Dzień Wody.

Koło ekologiczne

wychowawcy

konkurs

Dzień Wiosny.

Koło ekologiczne

Wszyscy nauczyciele

festyn

Pochód Ekologiczny.

SP Żelisławice

Koło ekologiczne

happening

kwiecień

Dzień Ziemi.

UG Secemin

Koło ekologiczne

happening

maj

Dzień Bociana.

Koło ekologiczne

Wszyscy nauczyciele

wycieczka

Nasze bociany.

Koło plastyczne

wychowawcy

konkurs

czerwiec

Ziemia – nasza Planeta.

Koło plastyczne

Wszyscy nauczyciele

konkurs

wrzesień

Sprzątanie Świata.

SP Żelisławice

Rada Rodziców i Koło ekologiczne

konkurs

Rajd rowerowy szlakami turystycznymi powiatu włoszczowskiego.

CKR Włoszczowa

Nauczyciel wychowania fizycznego

SP Żelisławice

wycieczka

październik

Święto Drzewa.

SP Żelisławice

Koło ekologiczne

konkurs

Sadzimy las.

SP Żelisławice

Koło ekologiczne

happening

Zdrowo jemy.

SP Żelisławice

Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie

Wszyscy nauczyciele

warsztaty

listopad

Zbiórka ZSEE.

UG Secemin

SP Żelisławice

warsztaty

grudzień

Śniegowe choinki.

Koło plastyczne

Wszyscy nauczyciele

konkurs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zbieraj baterie – zdobywaj punkty!

            Z początkiem roku szkolnego ruszyła zbiórka zużytych baterii. Odbywa się ona pod patronatem Firmy REBA, a w naszej szkole prowadzi ją p. E. Młyńczyk.

Bardzo prosimy o przynoszenie wszelkiego rodzaju zużytych baterii do szkolnej biblioteki. Za każdy kilogram zebranych baterii otrzymamy punkty, a za zebrane punkty będziemy mogli wybrać nagrody rzeczowe. Podczas poprzedniej zbiórki otrzymaliśmy ruchomy sprzęt sportowy bardzo wysokiej jakości.

 

 

Temat – Klimat!

            Nasza szkoła jest szkołą bardzo ekologiczną. W zeszłym roku wzięliśmy udział w konkursie „Świadomy, wie co zrobić z ZSEE” (zajęliśmy 25 miejsce na 207 szkół). Wzięliśmy również udział w warsztatach „Akademia Twórczego Recyklingu”.

            W tym roku zgłosiliśmy się do warsztatów dotyczących klimatu.

Odbędą się one w naszej szkole w przyszłym roku. Będą to cztery spotkania, które poszerzą wiedzę uczniów klas IV – VI na temat klimatu.

 

 

 

 

 

 

 

Sportowy Okrągły Stół

W czwartek – 17 października, w naszej szkole odbyła się debata w ramach programu „WF z klasą". Celem Sportowego Okrągłego Stołu było zdiagnozowanie zajęć sportowych z perspektywy uczniów i poszukiwanie rozwiązań problemów związanych z tym przedmiotem.

Debatę w klasach I – III poprowadziła p. I. Chatys z pomocą p. E. Gałązki i p. R. Malarskiej, a w klasach IV – VI p. A. Szokalska z p. I. Słomińską.

Okazało się, że uczniowie bardzo lubią zajęcia sportowe, ale uważają, że jest ich za mało i są za mało urozmaicone. Przede wszystkim mieli zastrzeżenia do bazy (mała sala gimnastyczna i do tenisa stołowego, mało sprzętu do gier zespołowych). Zaproponowali również własne pomysły na lekcje wychowania fizycznego. Pojawiły się także propozycje zabaw ruchowych, które można wykorzystać na innych lekcjach, niż wychowanie fizyczne. Klasy młodsze wymyśliły nawet hasło „Czas na ruch!", które ma być sygnałem np. do wyklaskania odpowiedzi lub skakania podczas liczenia. Mamy nadzieję, że niektóre pomysły uda nam się zrealizować. Więcej wyników z obu debat na blogu:

http://blogiceo.nq.pl/zielonetrampki/

Można tam umieszczać własne uwagi, propozycje zabaw i gier sportowych, a od przyszłego tygodnia pojawi się w szkole pudełko, które będzie pełniło podobną funkcję.

 
Więcej artykułów…